Poświąteczne oferty warszawskich muzeów
Miasto Warszawa zachęca w okresie świąteczno-noworocznym do skorzystania z kulturalnej oferty warszawskich muzeów. Oprócz wystaw stałych, jest możliwość zobaczenia ekspozycji czasowych. W najbliższych dniach zmianie uległy godziny otwarcia niektórych placówek. Urząd Miasta podpowiada, gdzie można wybrać się w najbliższych dniach.
Warszawa od kuchni
Muzeum Warszawy poleca wystawę „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska”. Ekspozycja będzie dostępna w dniach 27-30 grudnia, później znów po Nowym Roku. W niedzielę, 29 grudnia można skorzystać z oprowadzania po wystawie.
Wystawa opowiada historię miasta… od kuchni! Sposoby przygotowywania i podawania posiłków, najchętniej spożywane dania czy miejsca, gdzie jadano, zmieniały się przez wieki, odzwierciedlając przemiany społeczne, obyczajowe i polityczne. Od średniowiecza do współczesności, przez tę niezwykle ważną dziedzinę życia prowadzą odkrycia archeologiczne, przedmioty codziennego użytku, archiwalia, fotografie, a także dzieła sztuki dawnej i nowoczesnej - podaje muzeum.
Muzeum Warszawy zachęca także do obejrzenia wystawy „Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania”, pokazującą fotografie z Powstania Warszawskiego. Dodatkowo od 27.12, po krótkiej przerwie otwiera się Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie będzie można dołączyć do świątecznej gry muzealnej „Droga Pieroga”.
Ostatnia szansa na zobaczenie
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę „Trudna Miłość. Muzeum między placem a Pałacem”, odbywającej się w ramach 16. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Wystawę będzie można oglądać w dniach 2-5 stycznia, a podczas jej finałowego dnia odwiedzający będą mogli wysłuchać wykładu Adama Caruso „Wszystkie budynki są piękne” (niedziela 5 grudnia, godz. 14.00).
W swoim wykładzie Adam Caruso opowie o tym, jak jego biuro architektoniczne Caruso St John podchodzi do pracy z istniejącymi budynkami. W szczególności skupi się na tym, jak konieczność wprowadzania w życie zasad architektury cyrkularnej wpływa na zmiany rozumienia i postrzegania piękna w otaczającym nas świecie.
Ewa o Marii
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zaprasza na swoją nową wystawę, poświęconą książce biograficznej o polskiej noblistce, autorstwa córki Marii Skłodowskiej, Ewy Curie. Wystawę „Ewa o Marii. Historia pewnej książki” można oglądać od 26 do 31 grudnia (w Sylwestra do godziny 15).
„Madame Curie” (polski tytuł „Maria Curie”) to najlepiej sprzedająca się książka biograficzna w historii. Nowa wystawa opowiada o tej najsłynniejszej biografii Marii Skłodowskiej-Curie, napisanej przez jej młodszą córkę Ewę. Obsypana nagrodami na całym świecie książka, do tej pory ukazała się w ponad 80 krajach. Na wystawie będzie można zobaczyć jej wiele zagranicznych wydań, m.in. japońskie, brazylijskie czy fińskie. Pokazane zostaną również edycje polskie – w naszym kraju książka wznawiana była już 23 razy - podaje muzeum.
W objęciach mrozu
Muzeum Powstania Warszawskiego będzie zamknięte 24 i 25 grudnia, a także 31 grudnia i 1 stycznia. W Warszawskim Fotoplastikonie jeszcze przez kilka dni można oglądać wystawę „W objęciach mrozu”. Placówka będzie otwarta jeszcze w dniach 26-30 grudnia.
48 fotografii przedwojennej stolicy przypomni, jak wyglądały zimowe miesiące sto lat temu. Białe Aleje Ujazdowskie, łyżwiarze kręcący piruety na zamarzniętej tafli jeziora w parku Łazienkowskim, służby miejskie dzielnie walczące z metrowymi zaspami na ulicach. A do tego stragany ze świątecznymi ozdobami na placu Żelaznej Bramy, sprzedaż choinek na placu Piłsudskiego, no i przede wszystkim śnieg, śnieg i jeszcze więcej śniegu. Ech, kiedyś to były zimy… - podaje muzeum.
Lajfstajl z peerelu
Spacerując po Krakowskim Przedmieściu, warto skręcić w Karową, by zobaczyć wystawy przygotowane przez Dom Spotkań z Historią. Od 27 do 29 grudnia będzie można obejrzeć tam, bezpłatnie, dwie wystawy: „Ty i Ja. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu” oraz „Przy okazji. Nieznane fotografie Romualda Broniarka”. Księgarnia DSH zaprasza także we wtorek 24 grudnia, od godziny 10 do 14.