Potrzebne autokary - apel do przewoźników
Codziennie setki uchodźców korzystają z różnych form transportu na terenie Warszawy, wyruszają również do lokalizacji pobytowych w innych miastach w Polsce. Cały czas potrzebne są kolejne autokary do przewozu przybywających osób. Pomagają samorządy i firmy prywatne.
Dzięki fantastycznej współpracy samorządów z całej Polski władzom stolicy udaje się znajdować lokalizacje dla uchodźców z Ukrainy w wielu miastach. Codziennie wysyłamy setki osób w różne rejony Polski. Tylko minionej doby wyruszyły autokary do Serocka, Koszalina, Ostrowa Wlkp., Sosnowca, Płocka i Gdyni.
Autokary potrzebne na już!
Większość osób po przekroczeniu granicy podróżuje do Warszawy. Wiemy jednak, że w całej Polsce są miasta i miejscowości, których mieszkańcy mają otwarte serca i chcą przyjąć ich również u siebie, gwarantując bardzo dobre warunki. Chcemy ich tam zawieźć, jednak Warszawa nie ma transportu międzymiastowego.
Dlatego zwracamy się z prośbą do przewoźników autokarowych o wsparcie – zgłaszajcie się na adres mailowy: autokary.pomoc@ztm.waw.pl. Razem pomóżmy Ukrainkom i Ukraińcom odnaleźć w naszym kraju swój nowy dom. Pomoc potrzebna od zaraz!
Szczegóły na stronie www.ztm.waw.pl
Całodobowe wsparcie Warszawskiego Transportu Publicznego /ZTM
Od początku akcji pomocowej wszystkie działania wspierane są przez Warszawski Transport Publiczny. Na Dw. Zachodnim i Wschodnim ustawiono autobusy MZA, pełniące funkcje całodobowego punktu informacyjnego i socjalnego, oznakowane w barwy ukraińskie. Autobusy zarówno spółki miejskiej jak i operatorów prywatnych jeżdżą z darami pomiędzy dworcami, a punktami zbiórek, przewożą uchodźców na miejsca pobytu. Dotąd zrealizowano dziesiątki takich kursów, przewieziono kilka tysięcy uchodźców do miejsc noclegowych na terenie miasta, województwa, ale także dalej w Polskę. Całą akcję koordynują służby nadzoru ruchu Zarządu Transportu Miejskiego i przewoźników.
Wsparcie stołecznych firm prywatnych
- Nie moglibyśmy przygotowywać wsparcia na taką skalę i w tak wysokim standardzie, gdyby nie ludzie, którzy sami chcą zaangażować się w pomoc – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. - To oczywiście oddolne odruchy solidarności warszawianek i warszawiaków, aktywność organizacji pozarządowych, bo bez Was nie dalibyśmy rady. Ale ogromne podziękowania należą się także prywatnym firmom, które same zgłaszają się do nas z ofertą pomocy. A przedmioty tej pomocy są przeróżne – od udostępniania sprzętu RTV i AGD do punktów pobytowych, przez dostarczanie do nich pościeli, materacy, naczyń, odzieży, zabawek dla dzieci, aż po udostępnianie lokali, a także przewóz darów na Ukrainę – dodaje prezydent Trzaskowski.
Warszawa pomaga w ponad 20 punktach pobytowych, w punktach informacyjnych, wysyła kolejne transporty z niezbędnymi artykułami do ukraińskich przyjaciół. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia takich firm jak Volumetric, Yareal, ProUrba, Ama-Bud, InPost, Orange Polska, Euro RTV AGD, Triumph, Smyk, Empik, Arche, Echo Investment, Matexi, Skanska, Panattoni, Dom Development, Murapol, Ronson, Alter Investment, Dantex.
Fot. UM Warszawa