Przypominamy - ruszyła druga edycja akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą"
Wakacyjny wypoczynek sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad kąpieliskami i jeziorami. Jednak jest to także czas, w którym znacząco wzrasta liczba utonięć. Dlatego właśnie Policja już po raz drugi rozpoczęła kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
Głównym celem tej informacyjno-edukacyjnej akcji jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku osobom przebywającym w wodzie lub nad wodą i ograniczenie wypadków tonięć i utonięć osób - zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Aż do września akcja będzie realizowana w miejscach letniego wypoczynku dzieci i młodzieży (kolonie, obozy itp.), a także na piknikach, festynach i spotkaniach plenerowych. Statystyki Policji pokazują, że w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce utonęły 1524 osoby (2015 r. – 571, 2016 r. – 504, 2017 r. – 449). W tym samym czasie łącznie odnotowano 1593 wypadki tonięć. Najczęściej do tragicznych sytuacji nad wodą dochodziło z powodu kąpieli w niestrzeżonym albo zabronionym miejscu i nieostrożności w czasie łowienia ryb. Osoby odpoczywające nad wodą wielokrotnie przeceniają swoje umiejętności, ale także nie mają dostatecznej wiedzy o możliwych zagrożeniach i bagatelizują je.
W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” MSWiA i PZU przekazały Policji materiały dotyczące akcji. Opracowane zostały informatory (330 tys. egz.), plakaty (7,5 tys. egz.) oraz naklejki (80 tys.), które otrzymały Komendy Wojewódzkie i Komenda Stołeczna Policji. W ramach kampanii Policja ogłosiła również konkurs filmowy „FILMOWY przeWODNIK”, promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą oraz zdrowy i aktywny tryb życia. W konkursie mogą wziąć udział zespoły pod opieką dorosłego opiekuna liczące do 3 osób w wieku do 18 lat. Prace konkursowe można przesyłać do 7 września 2018 r., na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Szczegóły dotyczące konkursu, a także całej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, w tym wspomniane wcześniej informatory, naklejki i plakaty, są dostępne na specjalnie przygotowanej stronie.
Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do harmonogramu realizacji zadań programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020.
Policja zachęca również do korzystania podczas wakacji z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można wskazywać dzikie kąpieliska. Przed sezonem wakacyjnym policjanci odwiedzać będą także szkoły, aby przekazywać najmłodszym wiedzę dotyczącą zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu w trakcie letniego wypoczynku, w tym między innymi: bezpieczeństwa w domu, w podróży, podczas gier i zabaw w terenie, a także nad wodą i w wodzie. Funkcjonariusze, jak co roku, będą pełnić też służbę na wodzie. W miejscach, gdzie kąpiel może być niebezpieczna pojawiać się będą również strażacy. Zarówno PSP jak i Policja przewidują wzmocnienie obsady jednostek w miejscowościach turystycznych. Ponadto do miejsc wypoczynku na praktyki zawodowe skierowani zostaną słuchacze szkół pożarniczych. Do działań gotowych jest 127 specjalistycznych grup wodno-nurkowych.
Źródło: mswia