Rusza kluczowy etap budowy Nowego Centrum Warszawy. Mieszkańcy mają zastrzeżenia
Ulica Zgoda i Złota przejdą wkrótce metamorfozę. Stołeczny ratusz poinformował o podpisaniu umowy z wykonawcą przebudowy terenu w okolicach obu ulic. Prace obejmą teren o powierzchni blisko 2,5 hektara. Inwestycja powstaje w ramach prezydenckiego programu Nowe Centrum Warszawy. Jak wskazuje miasto efektem przebudowy ma być powstanie żywej, atrakcyjnej i wielofunkcyjnej przestrzeni. Okoliczni mieszkańcy maja, jednak wiele zastrzeżeń do planowanych zmian
W stolicy trwa realizacja prezydenckiego programu Nowe Centrum Warszawy. Kolejne ulice zmieniają swój wygląd. Stołeczny ratusz poinformował właśnie o podpisaniu umowy z wykonawcą przebudowy ulicy Zgoda i Złotej. – Właśnie podpisaliśmy z firmą Skanska umowę na przebudowę kwartału miasta z ulicami Złota i Zgoda, ale też fragmentem Jasnej i Domem pod Orłami – przy ul. Sienkiewicza. Wszystko to będzie wyglądało inaczej, posadzimy tutaj setki drzew, mnóstwo klombów, będą też fontanny. Naprawdę to miejsce zmieni się nie do poznania i jest to oczywiście tylko fragment tych zmian, które proponujemy tu, czyli w ścisłym centrum miasta – mówi Rafał Trzaskowski. – Budujemy Nowe Centrum Warszawy. Zaczynamy od placu Centralnego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ale zmienia się również Chmielna, Bracka, wcześniej plac Pięciu Rogów. Myślę, że już za dwa lata będziecie Państwo mogli zobaczyć ulice Złota i Zgoda w zupełnie innej formule – dodaje prezydent stolicy.
Przebudowa ma objąć ulicę Złotą, Zgoda, Sienkiewicza i Jasną oraz przestrzenie pomiędzy nimi. Łącznie obszar, który zostanie objęty przebudową zajmuje powierzchnię około 2,5 hektara.
Jak wskazuje stołeczny ratusz przebudowa ul. Złotej i Zgoda pozwoli to na „zszycie” śródmiejskich wysp aktywności, czyli: placu Pięciu Rogów i ulicy Chmielnej, przebudowywanego właśnie placu Powstańców Warszawy oraz placu Centralnego, który powstaje w sąsiedztwie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Projekt Nowego Centrum Warszawy zakłada również zabetonowanie tunelu pod ul. Marszałkowską. Przejazd został zamknięty pod koniec czerwca.
Zaplanowane prace remontowe i nowe rozwiązania budzą zastrzeżenia wielu okolicznych mieszkańców. Podczas protestu 5 lipca usłyszeliśmy, jakie przeszkody wg nich niesie ze sobą ta inwestycja.
Wypowiedział się m. in. Karol Goliński, członek Rady Osiedla Centrum 4: – W jaki sposób mieszkańcy będą mogli zawieść zakupy do domu, kiedy nie będzie dojazdu do posesji? Jak mają spakować się w okresie wakacyjnym, wyjeżdżając z dziećmi na wczasy? Jak będzie dowieziony duży sprzęt AGD oraz meble? Już dziś wiele firm odmawia dowożenia tych towarów. Jak ludzie będą remontować swoje domy, kiedy ekipy albo odmawiają pracy w tej okolicy, albo podwajają stawkę remontu. Czy to nie sposób na pozbycie się mieszkańców i wyludnienie centrum?
Co dotyczy się parkowania, miasto zapowiada, że zostanie w dużej mierze przeniesione pod ziemię – do będącego na ukończeniu parkingu pod placem Powstańców Warszawy.
Oprócz tego mieszkańcy przytoczyli problem związany z korkami i zwrócili uwagę na to, jak długo zajmuje im wyjazd z ul. Złotej i jej okolic. Jeden z uczestniczących oznajmił: – Miasto nie zapewnia ludzkich warunków do mieszkania, nie tędy droga do zmieniania świata.
Łukasz Puchalski, dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich, jasno wypowiedział się o celu inwestycji: – Chcemy, aby [przestrzeń przyp. Red.] spełniła oczekiwania zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców i ich klientów oraz osób odwiedzających ten teren – w wolnym czasie, po pracy lub też turystycznie.
Przebudowę ul. Zgoda i Złotej przeprowadzi firma Skanska, , która za realizację projektu otrzyma 49,1 mln zł. Wykonawca będzie miał będzie 24 miesiące na przeprowadzenie robót, które będą prowadzone etapami. Jak zapewnia miasto etapowanie zostało wprowadzono po to, aby zapewnić komfortowy dojazd do wszystkich budynków w tym rejonie.
fot. C. Warś UMW/Maja Jaubin