Ruszył projekt „Pies – oczy, ręce i dużo więcej”. 13 psów zostanie wyszkolonych do pomocy osobom z niepełnosprawnościami
Nowy projekt „Pies – oczy, ręce i dużo więcej” właśnie się rozpoczął. Ma na celu wsparcie osób z niepełnosprawnościami dzięki specjalnie wyszkolonym psom asystującym.

Projekt „Pies – oczy, ręce i dużo więcej” potrwa on do 2027 roku, a jego koszt to 1,3 mln złotych.
- Ten projekt jest o tyle ważny, że będzie skierowany do osób z niepełnosprawnościami, które do tej pory nie miał doświadczenia z psami. Pies przewodnik da możliwość tym osobom być samodzielnym, ale także stworzyć duet fantastycznie im towarzyszący - informuje Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego.
Czym jest projekt „Pies – oczy, ręce i dużo więcej”?
Jest to nowatorski program, który działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Kieruje nim Fundacja Maior Pies Przewodnik ze wsparciem samorządu Mazowsza. Fundacja przeprowadzi szkolenia i przygotuje do pracy 13 psów asystujących, które będa pomagać osobom niewidomym, z niepełnosprawnościami ruchowymi i słuchowymi, a także wykrywać potencjalny atak choroby. Fundacja Maior Pies Przewodnik, przez ponad 20 lat wyszkoliła i i przekazała osobom niewidomym 87 psów przewodników.
Jaki jest cel projektu?
Celem jest zwiększenie niezależności osób z niepełnosprawnościami, co ma wpłynąć na poprawę jakości ich życia. Pomóc w tym mają zdobyte przez psy asystujące umiejętności, takie jak pomoc w poruszaniu się po trudnym terenie, monitorowanie otoczenia, czy sygnalizowanie zmieniającej się sytuacji.
Szkolenie psów i jego etapy
W roku 2025 Fundacja planuje wyszkolenie trzech psów przewodników dla osób niewidomych oraz czterech asystujących dla osób z innymi rodzajami niepełnosprawnościami. W roku 2026 natomiast, przewidywane jest przeszkolenie kolejnych sześciu. Trening czworonogów będzie obejmował specjalistyczne ćwiczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb uczestników projektu, a także naukę podstawowych komend. Psy będą uczone reagowania na otoczenie, reagowania na sygnały od właścicieli (np. w przypadku nagłego ataku choroby), a także pracy z przedmiotami (np. otwieranie drzwi, podnoszenie przedmiotów, pomoc w utrzymaniu równowagi). Przejdą również trening w rodzinach zastępczych, gdzie będą socjalizowane i przystosowywane do życia w różnych warunkach.
- Nie każdy pies nadaje się do tej roli. W tym momencie wybieramy głównie labradory i inne rasy zgodne z standardami szkolenia psów przewodników. To są psy, które mają do tego predyspozycje zdrowotne i behawioralne - informuje Jolanta Kramarz, prezeska Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik.
W projekcie mogą wziąć udział osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Zainteresowani udziałem mogą zgłaszać się przez stronę internetową Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik. Projekt przewiduje także wsparcie dla rodzin i bliskich uczestników, którzy zostaną włączeni w proces szkolenia.