mobile
REKLAMA

Samica słonia leśnego zostaje na Płockiej

W trakcie głębienia korpusu stacji metra Płocka natrafiono na kilka dużych kości – szczątków samicy słonia leśnego. Kopię znaleziska będzie można oglądać w gablocie na antresoli stacji.

inf.prasowa
Samica słonia leśnego zostaje na Płockiej

Jest to najstarsze jak do tej pory odkrycie archeologiczne na budowie linii M2 i zostało dobrze upamiętnione. W pobliżu miejsca odkrycia kości, na ścianie antresoli stacji Płocka, znajduje się pamiątkowa tablica, a w podłodze umieszczono przeszkloną gablotę. To właśnie tam, we wtorek, 31 marca, dr Wojciech Borkowski, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie złożył model znalezionej kości stawu biodrowego. Od teraz wartościowe znalezisko będą mogli oglądać także mieszkańcy, korzystający z podziemnej kolei. Do sierpnia w gablocie pojawią się kolejne modele fragmentów odnalezionego szkieletu. Prehistorycznego ssaka upamiętnia również mural na kamienicy przy ul. Skierniewickiej.

 

Samica słonia leśnego

28 listopada 2018 r. podczas budowy stacji Płocka znaleziono siedem dużych kości. Specjaliści z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie – po wstępnych oględzinach znaleziska – uznali, że są to fragmenty miednicy oraz kończyn ssaka kopalnego, który prawdopodobnie należał do rodziny słoniowatych. Odkryte szczątki leżały sześć metrów pod powierzchnią ziemi. Ich wiek wstępnie oszacowano na około 100-120 tysięcy lat.

Kości leżały w warstwie osadów organicznych, powstałych na dnie zbiornika wodnego - rynny żoliborsko-szczęśliwickiej. To wąskie jezioro, o szerokości około 300–750 m, które rozciągało się od Żoliborza, przez Wolę, aż do Okęcia. Istniało przede wszystkim w czasie interglacjału eemskiego (132–115 tys. lat temu), czyli cieplejszego okresu pomiędzy zlodowaceniem środkowopolskim a północnopolskim. Jego klimat można porównać z dzisiejszym.

Na podstawie analizy porównawczej kości oraz warunków, w których zalegały, archeolodzy uznali, że są to szczątki słonia leśnego (Palaeoloxodon antiquus). Ssaki te żyły na terenach Polski w czasach plejstocenu (zwanego często epoką lodowcową). Mierzyły nawet cztery i pół metra wzrostu i ważyły do siedmiu ton.

 

Wkrótce metrem na Wolę

Stacje Płocka, Młynów i Księcia Janusza przechodzą ostatnią fazę odbiorów. Posiadają już pozytywne opinie kontroli Państwowej Staży Pożarnej i Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Na stacjach zatrzymują się także pociągi, choć jeszcze bez pasażerów. Przejazdy prowadzone są w ramach szkolenia maszynistów. Ruch pociągów z pasażerami rozpocznie się po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie, które jest wydawane przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

 

Film z przejazdu wolskim odcinkiem metra można obejrzeć na profilu m.st. Warszawy na Facebooku.

Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

 

 

 

Źródło: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda