Sprawdzą, jak podróżują Warszawiacy i mieszkańcy metropolii warszawskiej
Rusza Warszawskie Badanie Ruchu. Jak przekazał stołeczny ratusz od 1 października do 30 listopada br. na terenie gmin metropolii warszawskiej oraz od 5 marca do 30 kwietnia 2025 r. w samej Warszawie zostaną przeprowadzone kompleksowe badania ruchu. Ich celem jest zebranie danych o ruchu pojazdów i sposobach podróżowania mieszkańców metropolii
Po niemal 10 latach w Warszawie i okolicznych gminach ponownie zostanie przeprowadzone badanie ruchu. Jego wyniki pomogą m.in. w podejmowaniu decyzji o zmianach w układzie komunikacyjnym miasta i planowaniu nowych inwestycji drogowych.
– Chcemy dowiedzieć się jak, dokąd i czym przemieszczają się mieszkańcy metropolii warszawskiej, oraz jakie natężenie ruchu występuje w kluczowych punktach sieci transportowej. Te informacje umożliwią nam zaplanowanie optymalnych rozwiązań transportowych na przyszłość – mówią autorzy projektu z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Miasta m.st. Warszawy.
Jakie gminy obejmie badanie?
Wg informacji przekazanych przez stołeczny ratusz pierwszy etap Warszawskiego Badania Ruchu będzie dotyczył mieszkańców stolicy i 52 gmin metropolii warszawskiej, które są silnie związane transportowo ze stolicą. Badaniem zostaną objęte gminy: Nowy Dwór Mazowiecki, Czosnów, Pomiechówek, Zakroczym, Legionowo, Jabłonna, Nieporęt, Serock, Wieliszew, Wołomin, Kobyłka, Marki, Radzymin, Ząbki, Zielonka, Klembów, Tłuszcz, Halinów, Sulejówek, Mińsk Mazowiecki gmina miejska, Mińsk Mazowiecki – gmina wiejska, Dębe Wielkie, Otwock, Celestynów, Józefów, Karczew, Wiązowna, Kołbiel, Piaseczno, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Prażmów, Tarczyn, Pruszków, Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Piastów, Raszyn, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Ożarów Mazowiecki, Błonie, Izabelin, Leszno, Łomianki, Stare Babice, Jaktorów, Leoncin, Kampinos.
Od 1 października do 30 listopada ankieterzy przeprowadzą około 19 tysięcy rozmów z mieszkańcami tych gmin. Do badania będą losowo wybierane lokale mieszkalne. Ankieterzy będą również przeprowadzać wywiady na stacjach kolejowych w obszarze badania. Będą pytali o źródło i cel wykonywanej podróży.
Od 5 marca do 30 kwietnia ma zostać zankietowanych prawie 20 tysięcy mieszkańców Warszawy. Oprócz wizyt w losowych mieszkaniach, ankieterów będzie można spotkać na parkingach typu Parkuj i Jedź.
O co będą pytali ankieterzy?
Ankieterzy będą pytali wszystkich domowników od 6. roku życia w zwyż o codzienne zwyczaje transportowe, wszystkie podróże dokonane dnia poprzedzającego wizytę, ich cel, wykorzystane środki transportu oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia podróży. Badanie jest dobrowolne i anonimowe, a wizyty ankieterów będą się odbywać od środy do soboty. Wszyscy ankieterzy będą wyposażeni w identyfikatory z imieniem i nazwiskiem oraz list wyjaśniający cel badania podpisany przez Sekretarza m.st. Warszawy.
Poza badaniami ankietowymi mieszkańców badanie będzie obejmowało: pomiary natężenia ruchu samochodowego; pomiary liczby pasażerów w środkach transportu publicznego; pomiary liczby wsiadających i wysiadających na przystankach i stacjach kolejowych; badania ankietowe pasażerów na przystankach i stacjach kolejowych; pomiary ruchu związanego z wielkopowierzchniowymi obiektami handlowymi; pomiary ruchu związanego z wybranymi osiedlami mieszkaniowymi w Warszawie; pomiary ruchu i badanie ankietowe na wybranych parkingach Pakuj i Jedź w Warszawie.
fot. Andrzej Sitko/ garfika UMW