Szczęśliwa trzynastka! Konkurs MWFF rozstrzygnięty
Trzynaście filmów - siedem fabularnych, pięć dokumentalnych i jedna animacja - otrzyma wsparcie z Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego. Komisja konkursowa wybrała je spośród 53 zgłoszonych propozycji. W tym roku do rozdysponowania było 2,8 mln zł.
Właśnie rozstrzygnięto 14. edycję konkursu Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego. W tym roku oceniano 53 wnioski. W trzecim etapie konkursu znalazło się 27 projektów w tym 13 filmów fabularnych, 12 - dokumentalnych oraz 2 animacje.
Komisja w składzie: Artur Jóźwik, Paweł Cukrowski, Katarzyna Klimkiewicz, Jan Naszewski, Wiesław Raboszuk, Sebastian Smoliński, Anna Spisz, Magdalena Ulejczyk, Beata Żurawska, postanowiła przyznać wkłady koprodukcyjne o łącznej wartości 2,8 mln zł.
Lista zwycięzców
Najwięcej, bo aż 7 filmów dofinansowanych zostanie w kategorii film fabularny. Są wśród nich:
- „Grzesiuk, król życia”, scen. Bartosz Janiszewski, Michał Szcześniak, reż. Michał Szcześniak
- „Kulej”, scen. Xawery Żuławski, Rafał Lipski, reż. Xawery Żuławski
- „Ministranci”, scen. I reż. Piotr Domalewski
- „Wielka Warszawska”, scen. i reż. Bartłomiej Ignaciuk
- „Syrenka Picassa”, scen. Roman Jarosz, reż. Janusz Zaorski
- „Przez ścianę”, scen. i reż. Maciej Sobieszczański
- „Nie ma duchów w mieszkaniu na dobrej”, scen. Emi Buchwald i Karol Marczak, reż. Emi Buchwald
W kategorii film dokumentalny wsparcie otrzyma 5 tytułów:
- „Ciężar tygodnia”, scen. Paweł Ziemilski, Mateusz Wajda, reż. Paweł Ziemilski
- „Mój ojciec, Iceman”, scen. i reż. Łukasz Kowalski
- „Teatr przy głównej ulicy”, scen. i reż. Dawid Szurmiej
- „Czarna teczka”, scen. Bartosz Paduch, Marcin Grabowski, reż. Bartosz Paduch
- „Ptaszek”, scen. i reż. Aneta Ptak
Listę zamyka produkcja doceniona w kategorii film animowany: Jest to „Smacznego, proszę Wilka!”, scen. Marta Guśniowska, reż. Katarzyna Agopsowicz, Przemysław Świda.
Na liście rezerwowej znalazły się dwa filmy „Piorun Sycylijski”, scen. Łukasz Grzegorzek, Krzysztof, Balcewicz, Natalia Grzegorzek, Weronika Bilska, reż. Łukasz Grzegorzek (film fabularny) i „Dziura w ścianie”, scen. i reż. Arjun Talwar (film dokumentalny).
Warunkiem otrzymania wkładu koprodukcyjnego jest przystąpienie do negocjacji i podpisanie umowy z Mazowieckim Instytutem Kultury.
Wsparcie dla filmów o Mazowszu
Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy działa od 14 lat i jest finansowany ze środków Urzędu m.st. Warszawy, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Instytutu Kultury. Podstawowym kryterium udziału w konkursie jest powiązanie produkcji filmowej z Województwem Mazowieckim. Może to być miejsce realizacji filmu, tematyka lub udział w jego realizacji twórców i przedsiębiorców z terenu Mazowsza. Dotychczas wsparcie finansowe otrzymało ponad 110 filmów.
fot.pixabay