mobile
REKLAMA

Uczniowie w formie – nowy program zdrowotny w szkołach

Na wczorajszej sesji, stołeczni radni przyjęli uchwałę o uruchomieniu w trzech warszawskich dzielnicach pilotażu programu „Klasa w formie – forma w klasie". Podczas spotkań ze specjalistami żywienia i ruchu, uczniowie oraz ich rodzice dowiedzą się jak zdrowo się odżywiać i dbać o aktywność fizyczną

Informacja prasowa
Uczniowie w formie – nowy program zdrowotny w szkołach

Gonimy Europę ... w nadprogramowych kilogramach

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2022 roku, co 3. ośmiolatek w Polsce miał nadwagę, w tym otyłość. Ogółem nadmierną masę ciała miało 36 proc. chłopców i 29 proc. dziewcząt.* Polska pod względem nadwagi i otyłości wśród dzieci zajmuje 8. miejsce wśród 33 badanych krajów europejskich.

– Jak alarmują specjaliści, polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Aby promować zdrowe nawyki wśród najmłodszych, we wrześniu rozpoczynamy pilotażowy program „Klasa w formie – forma w klasie". W 50 szkołach podstawowych na terenie Woli, Śródmieścia i Ursynowa, uczennice i uczniowie dowiedzą się co należy jeść, czego unikać i dlaczego warto się ruszać. Do czerwca 2024 roku na program przeznaczymy 600 tys. zł z budżetu miasta – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent  m.st. Warszawy

Zdrowie mieszkańców i mieszkanek Warszawy to jedno z najważniejszych zadań stołecznego samorządu, co zaznacza Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy– Wiemy, że styl życia oraz profilaktyka mają istotny wpływ na nasze zdrowie, dlatego z miejskiego budżetu są finansowane zarówno szczepienia ochronne dzieci oraz młodzieży, jak i programy promocji zdrowia. Jesteśmy przekonani, że wiedza, jak dbać o zdrowie, którą przekazujemy uczniom warszawskich placówek, w przyszłości zaprocentuje. Dlatego będziemy wspierali kolejne inicjatywy zdrowotne w Warszawie – dodaje wiceprzewodnicząca.

Dzieciaki w formie

Warszawski program promocji zdrowia pn. „Klasa w formie – forma z klasą" to cykl zajęć dla  uczniów i uczennic z klas 3 szkół podstawowych, podczas których dzieci poznają zasady zdrowego odżywania i zdrowego stylu życia i np. dowiedzą się czym jest wskaźnik BMI. W ramach programu odbędą się również warsztaty online dla rodziców. Dla dorosłych spotkania zaplanowano w formie webinariów, bez potrzeby przychodzenia do szkoły, w dogodnych godzinach po pracy.

Dla grupy uczniów zagrożonych nadwagą lub otyłością wyodrębnionych na podstawie ankiet wśród uczestników programu (i ich rodziców/opiekunów), zostaną zorganizowane m.in. spotkania z edukatorami ds. żywienia oraz zajęcia aktywności fizycznej ze specjalistami ruchu. Aby uniknąć stygmatyzacji wśród rówieśników, ten cykl programu odbędzie się poza szkołą. Program będzie realizowany przez miejskie podmioty lecznicze.

Warszawa dba o zdrowie dzieci i młodzieży

W trosce o zdrowie warszawskich uczennic i uczniów, organizujemy w szkołach zajęcia edukacji zdrowotnej, podczas których specjaliści uczą jak prawidłowo się odżywiać, zapobiegać chorobom zakaźnym i dlaczego warto aktywnie spędzać czas. Prowadzimy badania przesiewowe słuchu, szczepimy nastolatki przeciw HPV, mamy specjalny cykl zajęć dla młodzieży na temat profilaktyki nadciśnienia tętniczego. Wszystkie te projekty są finansowane z miejskiego budżetu – wylicza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna m.in. za miejską edukację i politykę zdrowotną.

W nowym roku szkolnym 2023/2024 w miejskich placówkach oświatowych będzie kontynuowany warszawski program „Zdrowy Uczeń", którego głównym celem jest zdobywanie przez uczniów wiedzy w zakresie profilaktyki zdrowia podczas spotkań z pielęgniarkami szkolnymi, lekarzami, dietetykami i położnymi.

W ramach finansowanego z budżetu miasta, 3-letniego programu w zakresie wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu, od 2023 do 2025 r. zostanie przebadanych łącznie 75 tys. uczniów klas I oraz VIII szkół podstawowych, dla których m.st. Warszawa jest organem prowadzącym.

W miejskich szkołach ponadpodstawowych młodzież pomiędzy 18. a 19. r. życia jest objęta edukacją w zakresie nadciśnienia tętniczego. Cykl spotkań z uczniami obejmuje wiedzę jak uchronić się przez chorobami układu krążenia, co o naszym zdrowiu mówi obwód brzucha i dlaczego warto się ruszać i zdrowo odżywiać. 

Szczepienia dla nastolatków chroniące przed nowotworami

Warszawa finansuje również bezpłatne szczepienia przeciw HPV (ang. Human Papillomavirus – HPV) dla dziewcząt i chłopców między 12. a 13. rokiem życia zamieszkałych w Warszawie. Wirus HPV jest główną przyczyną raka szyjki macicy oraz wielu innych groźnych nowotworów i chorób. Szczepionka przeciw wirusowi HPV zalecana jest przez polskie towarzystwa medyczne (m.in. Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, Polskie Towarzystwo Pediatryczne i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne).

Z programu dwóch dawek szczepień przeciw HPV mogą skorzystać dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 r. ż., a przed ukończeniem 13 r. ż.), którzy mieszkają na terenie Warszawy.

Obecna edycja programu rozpoczęła się w styczniu br. i potrwa do grudnia 2024 r. – Warszawa przeznaczyła na ten cel blisko 13 mln zł, z czego tylko w tym roku niemal 4,5 mln zł.

Szczepienia przeciw grypie dla najmłodszych

W ramach miejskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zachorowań na grypę, można bezpłatnie zaszczepić dzieci od 6. do 60. miesiąca życia w przychodniach na terenie miasta. W przypadku dzieci szczepionych przeciw grypie po raz pierwszy w życiu, podawane są dwie dawki szczepionki. W ramach programu finansowane są obie. Warszawa przeznaczy na ten cel ponad 0,5 mln zł w latach 2022-2025.

Więcej informacji o miejskich programach zdrowotnych i promocji znajduje się pod adresem: zdrowie.um.warszawa.pl/profilaktyka-i-promocja-zdrowia.

fot.UMW

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda