mobile

Ukąszenia i użądlenia – jak pomóc maluchowi?

Latem trudno uniknąć ukąszeń i użądleń owadów. Niektóre, choć uciążliwe, nie są groźne nawet dla małego dziecka. Inne natomiast wymagają szybkiej reakcji. Zobacz jak pomóc maluchowi, gdy ugryzie go owad.

Róża Paszkowsk
TAGI
Ukąszenia i użądlenia – jak pomóc maluchowi?

Owady są o tyle problematycznymi napastnikami, że zaatakować mogą nas wszędzie – nie tylko w lesie czy na łące, ale także na ulicach miasta czy nawet w domu. Większość ukąszeń jest zupełnie niegroźna dla zdrowia i życia, ale istnieją wyjątki, wiążące się przede wszystkim ze skłonnością do alergii. Warto pamiętać, że reakcja organizmu dziecka na jad owadów może być mocniejsza. Maluchowi trudniej też ustrzec się przed atakiem komara, osy czy pszczoły.
Latem bardzo uciążliwe mogą być meszki, nacinające skórę i zlizujące wydobywającą się z ranki krew. Aby się przed nimi ustrzec możemy posmarować skrę olejkiem waniliowym. Jeśli jednak dojdzie do pokąsania, powinniśmy uważnie przyjrzeć się skórze dziecka. Pojawiające się stany zapalne wokół ugryzień mogą być oznaką rozwijającego się zakażenia. Należy je zdezynfekować, a następnie posmarować preparatem łagodzącym ból i uczucie świądu. Warto zwrócić uwagę na to, aby dziecko nie drapało ranek, które maja tendencję do ropienia.
Znacznie groźniejsze są dla człowieka kleszcze – i to zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego. Wgryzają się w skórę w miejscach, gdzie jest ona najdelikatniejsza. Zanim jednak dotrą do tych obszarów, często wędrują po ciele przez dłuższy czas. Dlatego też ważnym sposobem zapobiegania ukąszeniu przez te pajęczaki jest dokładne oglądanie siebie i dziecka po powrocie ze spaceru. Gdy mimo to kleszcz zdąży się wgryźć, musimy go jak najszybciej usunąć, a następnie obserwować okolice ugryzienia. Pojawiający się rumień może być sygnałem zarażenia boreliozą.
Zmorą wakacji są zazwyczaj komary. W naszych warunkach klimatycznych nie przenoszą niebezpiecznych dla życia chorób, ale są wyjątkowo uciążliwe ze względu na uczucie świądu po ukąszeniu. Swędzące krosty można smarować preparatami chłodzącymi lub obmywać zimną wodą. Jeśli dziecko nie drapie się, dyskomfort powinien dość szybko ustąpić.
Wyjątkowo bolesne są użądlenia przez osy lub pszczoły. Co więcej, jad tych owadów zawiera substancje wywołujące silną reakcję alergiczną. W przypadku osób uczulonych pojawić się może nie tylko mocny obrzęk, ale także uczucie duszności czy nawet utrata przytomności. Dzieci cierpiące na alergie mogą doznać w wyniku użądlenia osy, pszczoły lub szerszenia wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi zagrożenie dla życia. Dlatego też zawsze po ataku któregoś z wymienionych owadów należy podać maluchowi wapno, a najlepiej – jeśli tylko możemy – leki antyhistaminowe (blokujące reakcję alergiczną). Warto wiedzieć, że istnieje metoda odczulania na jad owadów. Niezależnie od tego, czy dziecko jest uczulone czy nie, jeśli owad pozostawił żądło w ciele, koniecznie musimy je usunąć. Aby przynieść ulgę maluchowi możemy do miejsca użądlenia przyłożyć lód.
 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda