W Ursusie powstanie nowa szkoła
Wydano pozwolenie na budowę nowej szkoły z biblioteką w dzielnicy Ursus. Placówka dla ok. 700 uczniów powstanie przy ul. Tadeusza Hennela. Będzie to jeden z najnowocześniejszych budynków użyteczności publicznej w dzielnicy. Jednocześnie trwają prace nad projektem przedszkola, które w najbliższych latach ma powstać na tej samej działce.
„W Ursusie stale wzrasta liczba mieszkańców, a co za tym idzie rośnie zapotrzebowanie na miejsca w publicznych placówkach oświatowych. Architektura szkoły, której budowę wkrótce rozpoczniemy, ma stwarzać przestrzeń do nauki, nawiązywania relacji i rozwijania pasji przez uczniów. Stawiamy na budownictwo przyjazne użytkownikom, a także środowisku - budynek będzie zasilany z odnawialnych źródeł energii”.– Bogdan Olesiński, burmistrz dzielnicy Ursus
Nowoczesne rozwiązania
Placówka będzie zarządzana poprzez system BMS (z angielskiego Building Management System), który pełni kluczową rolę w zarządzaniu i eksploatacji nowoczesnych budynków. Jego rolą jest sterowanie i monitoring szeregu instalacji, zbieranie danych oraz informowanie operatorów m.in. o stanach alarmowych. „Projekt zakłada również niskoemisyjność obiektu, to znaczy pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii – paneli fotowoltaicznych i gruntowej pompy ciepła. Ta ostatnia zapewni zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową, ogrzewanie, a latem klimatyzację.” - dodaje Marek Szymul, naczelnik Wydziału Infrastruktury w dzielnicy Ursus.
Architektura budynku
Budynek będzie spełniał dwie funkcję – edukacyjną i kulturalną. Jego większą część zajmie szkoła podstawowa, a w osobnym skrzydle na dwóch piętrach powstanie multimedialna filia biblioteki publicznej.
W placówce szkolnej będzie mogło uczyć się ponad 700 uczniów, w tym także osoby niepełnosprawne, dzięki zaprojektowaniu przestrzeni bez barier architektonicznych i z oznakowaniem dla osób niedowidzących. Cały obiekt będzie wyciszony. Zastosowane zostaną materiały i rozwiązania tłumiące dźwięki – nadmierny hałas jest ogromnym wyzwaniem dla współczesnej szkoły. W budynku znajdzie się pomieszczenie kuchenne i stołówka. Ciekawym zabiegiem architektonicznym dla uczniów i nauczycieli będzie wewnętrzne patio z tarasami na trzech poziomach - pełne zieleni i urządzeń do wykorzystania w czasie przerw czy lekcji w plenerze. Wnętrze placówki pomieści również halę sportową z boiskami do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także trybuny dla około 150 widzów. Najmłodszym dzieciom z klas 1-3 zapewniliśmy osobną salę gimnastyczną.
Kiedy otwarcie?
Zakończenie prac i oddanie szkoły do użytku planujemy we wrześniu 2025 roku.
Realizacja
Inwestycje prowadzi Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Projekt architektoniczny oraz wizualizacje przygotowała Pracownia Projektowa „Konopińscy”. Szczegółowy harmonogram prac oraz kosztorys będzie znany po wyłonieniu wykonawcy w przetargu, który zostanie ogłoszony w terminie do marca 2022 roku.
Fot. UM Warszawa