mobile
REKLAMA

Warszawa ogrzeje budynki ciepłem z metra

Innowacyjny projekt odzysku ciepła z warszawskiego metra wkracza w fazę realizacji. Dzięki współpracy miasta z firmą Veolia już wkrótce ciepło powstające w tunelach zostanie wykorzystane do ogrzewania budynków. Pierwsza instalacja powstanie na stacji Bemowo, a jej efektem będzie m.in. obniżenie emisji CO2, poprawa jakości powietrza i większy komfort pasażerów

 

oprac. Maja Jaubin
Warszawa ogrzeje budynki ciepłem z metra

Tarcie kół pociągów, nagrzewanie się silników i obecność pasażerów podnoszą temperaturę w tunelach metra. Dzięki współpracy miasta z firmą Veolia, już wkrótce to nagrzane powietrze zostanie wykorzystane do ogrzewania warszawskich budynków.

W listopadzie 2022 roku podpisano list intencyjny, w którym Metro Warszawskie i Veolia Energia Warszawa, wspierane przez Biuro Infrastruktury, zobowiązały się do zbadania możliwości odzysku ciepła z infrastruktury metra. Po analizach wybrano stację Bemowo na linii M2 jako miejsce pilotażowej instalacji. Dzięki temu rozwiązaniu Warszawa zmniejszy emisję CO2 i poprawi jakość powietrza, a mieszkańcy zyskają ekologiczne i innowacyjne źródło ciepła.

 

Pierwsze kroki

Już w 2023 roku zakończyły się pierwsze analizy techniczne dotyczące odzyskiwania ciepła z warszawskiego metra. Zespoły Metra Warszawskiego i Veolii przeprowadziły wizje lokalne oraz sprawdziły temperatury na wybranych stacjach. Oceniły możliwość zamontowania instalacji odzysku ciepła; wzięto pod uwagę m.in. średnie temperatury na stacjach, układ tuneli, dostęp do powietrza, a także wilgotność i zapylenie.

Sprawdzono też, jak blisko stacji znajduje się sieć ciepłownicza, by odzyskane ciepło mogło zasilać okolicznych odbiorców. Jako miejsce pierwszej instalacji wybrano stację metra na Bemowie.

Przetarg na opracowanie szczegółowego studium wykonalności wygrała firma Cundall Polska. W ciągu dwóch miesięcy potwierdziła, że istnieją techniczne i ekonomiczne możliwości wykonania instalacji 

 

Lokalizacje 

Jak informuje ratusz, przygotowania do instalacji pomp ciepła rozpoczną się w najbliższych tygodniach na jednej ze stacji metra na Bemowie. Gdy już prace się zakończą, możliwe będzie przesłanie ciepła do sieci ciepłowniczej. Przez ten proces na peronach metra obniży się temperatura nawet o 4 stopnie Celsjusza. W okresie letnim może to poprawić komfort pasażerów. Później kolejne pompy ciepła zostaną umieszczone w nowych lokalizacjach. 

 

Początki pomysłu

Koncept odzyskiwania ciepła z podziemia Warszawy powstał podczas lll edycji Konkursu Innowacyjności w 2021 roku (organizowanego przez Veolia Energia Warszawa). Pomysł ten zdobył wówczas pierwszą nagrodę Grand Prix. Jednocześnie Biuro Infrastruktury pracowało nad modelem energetycznym dla stolicy do 2025 roku. Szukano alternatywnych źródeł ogrzewania warszawskich mieszkań (do tej pory ogrzewane przez paliwa kopalniane). Pomysł energii uzyskiwanej z tuneli metra realizuje kierunek zmian, które mogą przynieść korzyści mieszkańcom Warszawy. 

Źródło i fot.: UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda