Ważne zmiany na orliku przy ul. Rudzkiej 6
Kompleks sportowy przy ul. Rudzkiej 6, zwany popularnie orlikiem, doczekał się przebudowy. Zmodernizowano jednak nie boiska, których stan jest odpowiedni, a zaplecze szatniowo-sanitarne. W miejscu starego pawilonu postawiono nowy budynek z m.in. szatniami, pomieszczeniami socjalnymi, pokojem trenera, toaletą i poczekalnią dla opiekunów. Na dachu obiektu zamontowano panele fotowoltaiczne.
Na Orlik przy ul. Rudzkiej składają się boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, boisko wielofunkcyjne do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki oraz bieżnia. Całość domyka budynek szatniowo-sanitarny. Do niedawna stał tam typowy „orlikowy” obiekt - z drewnianą elewacją, a wewnątrz z najskromniejszym wyposażeniem w postaci ławek i kilku stolików. - Dlatego zaplecze szatniowo-sanitarne postanowiliśmy wybudować od zera, aby obsługa całego obiektu pod tym kątem była wreszcie na odpowiednim poziomie - czytamy w komunikacie Dzielnicy Bielany.
- To pomysł i inicjatywa byłego przewodniczącego Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Dariusza Dziekanowskiego i jednocześnie jeden z pierwszych tego typu obiektów przy orlikach. Zastąpił dotychczasowe wysłużone zaplecze o zdecydowanie skromniejszej funkcjonalności. Nowy obiekt szatniowy może być wzorem dla innych Orlików, które czeka wymiana zaplecza, czy też jego budowa – powiedziała Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Powstał nowoczesny budynek o tradycyjnej konstrukcji, czyli murowanej. Znajdują się w nim m.in.:
- cztery szatnie dla zawodników,
- pomieszczenie pracownicze z zapleczem socjalnym,
- pomieszczenia higieniczno-sanitarne,
- pokój trenera,
- magazyn sportowy,
- magazyn techniczny,
- ogólnodostępna toaleta,
- poczekalnia dla opiekunów.
- Wybudowaliśmy zupełnie nowy i nowoczesny budynek w miejscu, gdzie poprzednio przez prawie 14 lat stał barak. Nowy budynek będzie pracował przez 7 dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku z obiektu będzie korzystała szkoła, a w godzinach wieczornych i w weekendy budynek posłuży lokalnej społeczności – dodaje Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.
Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Posiada wszelkie niezbędne instalacje teletechniczne i internet wi-fi, a także monitoring. Wyposażony jest również w kontrolę dostępu. Korzystający z obiektu o każdej porze roku będą czuli się w budynku komfortowo, bo jego ściany na zewnątrz oraz podłogę i strop zabezpieczyliśmy izolacją termiczną o bardzo dobrym współczynniku przewodzenia ciepła.
Dodatkowe źródło energii elektrycznej będą stanowić panele fotowoltaiczne, które zainstalowaliśmy na dachu budynku. Pozwolą uzyskać ok. 7 tys. kWh energii elektrycznej rocznie, tym samym średnia roczna redukcja CO2 wyniesie ok. 2,3 t.
Obiekt jest już gotowy i oddany do użytku.
Nowe zaplecze szatniowo-sanitarne Orlika przy ul. Rudzkiej 6 wybudowała wyłoniona w przetargu firma BIOŚ. Koszt inwestycji wyniósł 2 mln 89 tys. zł.