Weryfikacja umów najmu lokali komunalnych
Rozpoczyna się weryfikacja umów najmu lokali komunalnych. Ponieważ temat wzbudza wiele emocji, a wręcz niepokoju licznych najemców – wyjaśnijmy na wstępie to co najistotniejsze. – Nie ma się czego obawiać. Celem weryfikacji nie jest wypowiedzenie komukolwiek umowy najmu.
Przedstawiamy informacje, dzięki którym łatwiej będzie zrozumieć całą sytuację.
- Po 21 kwietnia 2019 r. osoby zawierające z gminą umowę najmu, składają nie tylko deklarację o wysokości dochodów, ale oświadczenia majątkowe – stan z ostatnich trzech miesięcy. Takie zmiany wprowadziła ustawa z 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Art. 21c ustawy z dnia 1 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego wprowadził obowiązek weryfikacji dochodów najemców lokali wynajmowanych od gminy. Taka weryfikacja, zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami prawnymi, jest prowadzona nie częściej niż raz na 2,5 roku.
Uwaga: obowiązkowej weryfikacji podlegają najemcy, którzy wynajmują lokal od m.st. Warszawy na podstawie umowy zawartej po 21 kwietnia 2019 r.
Weryfikacji nie podlegają najemcy, którzy:
- zawarli umowę do 21 kwietnia 2019 r.,
- byli najemcami lokali na podstawie umowy zawartej przed 21 kwietnia 2019 r., dokonali zamiany lokalu i obecnie zajmują lokal na podstawie umowy zawartej po 21 kwietnia 2019 r.,
- są najemcami lokali zamiennych na podstawie umów zawartych po 21 kwietnia 2019 r.,
- są najemcami lokalu na podstawie umowy najmu lokalu socjalnego,
- wstąpili w najem lokalu po śmierci poprzedniego najemcy, który nie podlegał weryfikacji.
Jak to wygląda w praktyce?
- Każdy najemca podlegający weryfikacji otrzyma z Wydziału Zasobów Lokalowych dla Dzielnicy Ochota wezwanie do dostarczenia deklaracji o wysokości dochodów gospodarstwa domowego. W wezwaniu wskazany będzie termin do złożenia deklaracji.
- W deklaracji należy wykazać wysokość dochodów członków gospodarstwa domowego uzyskanych w okresie 3 miesięcy poprzedzających jej złożenie.
- Wraz z deklaracją można złożyć dodatkowe dokumenty dotyczące sytuacji osób w gospodarstwie domowym (np. zaświadczenie o stanie zdrowia).
- Po dostarczeniu deklaracji Wydział Lokalowy dla Dzielnicy Ochota sprawdzi wysokość dochodów wg obowiązujących kryteriów.
- W przypadku przekroczenia dochodów Zakład Gospodarowania Nieruchomościami dla Dzielnicy Ochota obliczy nową wysokość czynszu wg wzoru wynikającego z ustawy.
- Najemca otrzyma wypowiedzenie wysokości czynszu wraz z jego nową wysokością. Gdy podwyżka przekracza 50% dotychczasowej wysokości czynszu przez pierwsze 6 miesięcy obowiązywania podwyżki najemca płaci czynsz w wysokości 150% dotychczasowej wysokości czynszu.
Jeżeli najemca:
- nie złoży deklaracji lub dokumentów - czynsz zostanie podwyższony do wysokości kwoty 8% wartości odtworzeniowej w skali roku (obecnie jest to stawka 52,63 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu);
- uzupełni deklarację lub dokumenty po terminie złożenia - wysokość czynszu zostanie ustalona zgodnie ze wzorem wynikającym z ustawy.
Po wypowiedzeniu czynszu najemca może:
- Uznać podwyżkę i płacić podwyższoną stawkę czynszu.
- 6 miesięcy po podwyżce wystąpić do właściciela z wnioskiem o ponowne ustalenie wysokości czynszu stosownie do aktualnie osiąganych dochodów. Wystąpienie jest możliwe.
- Odmówić przyjęcia podwyżki. Skutkiem odmowy jest rozwiązanie umowy najmu w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca kalendarzowego w którym nastąpiła odmowa.
- Zakwestionować podwyżkę na drodze postępowania sądowego (zarówno zasadność naliczenia lub jej wysokość). Do czasu rozwiązania umowy lub prawomocnego orzeczenia sądu o wysokość czynszu nie ulega zmianie. W przypadku stwierdzenia zasadności podwyżki przez sąd najemca jest obowiązany wyrównać różnicę za okres od upływu wypowiedzenia do dnia uprawomocnienia się wyroku.
Informacja o weryfikacji dochodowej dostępna jest także na stronie internetowej m.st. Warszawy um.warszawa.pl (→mieszkania miejskie→informacje dla najemców)
Mamy nadzieję, że nasz materiał pomógł wyjaśnić wątpliwości. Przypomnijmy jeszcze raz – prowadzona weryfikacja dotyczy jedynie najemców lokali, którzy zwarli umowy najmu po 21 kwietnia 2019 r.