Zagłosuj na swoją ulubioną księgarnię
Warszawiacy od dziś mogą głosować na swoje ulubione księgarnie. Po raz trzeci wybiorą niezależne miejsca, które ich zdaniem mają atrakcyjną ofertę księgarską, wyróżniają się klimatyczną atmosferą i najlepiej zachęcają do czytania.
Cieszę się, że nagroda dla niezależnych księgarni na stałe zagościła w kalendarzu miejskich wydarzeń. Czasy pandemii dobitnie uświadomiły nam, jak ważne są takie miejsca kultury i wymiany myśli, w których każdy może poczuć się jak u siebie - mówi wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra - Jestem przekonana, że nie muszę namawiać mieszkańców do udziału w głosowaniu, a frekwencja na pewno będzie doskonała.
Księgarnie niezależne to ważne miejsca na kulturalnej mapie stolicy. Zajmują się nie tylko sprzedażą książek, ale też organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów. W Warszawie jest około stu takich miejsc. Warto je wspierać i odwiedzać przez cały rok.
Tegoroczny plebiscyt „Ulubiona Księgarnia Warszawy” potrwa do 4 września. Jedna osoba może oddać jeden głos i dodatkowo wyrazić opinię o swoim ulubionym miejscu na stronie ulubionaksiegarnia.waw.pl(otwiera się w nowej karcie). Dla autorów i autorek najciekawszych recenzji przewidziano upominki książkowe. Pięć księgarń z najwyższą liczbą głosów otrzyma nagrody pieniężne (łączna pula to 70 000 zł) oraz tytuł „Ulubionej Księgarni Warszawy 2022”.
Wirtualna mapa księgarń
Niezdecydowani mogą skorzystać z wyszukiwarki księgarń niezależnych. Dzięki temu narzędziu łatwo i szybko znajdą najważniejsze informacje o księgarni w swojej dzielnicy lub niedaleko miejsca pracy czy szkoły. Wirtualna mapa jest dostępna na stronie plebiscytu pod linkiem(otwiera się w nowej karcie).
Wspieramy niezależne księgarnie
Nagroda m.st. Warszawy „Ulubiona Księgarnia Warszawy” to jedno z działań wspierających stołeczną kulturę. Głosy oddane na ulubione niezależne księgarnie mogą im realnie pomóc. Warszawa jest fundatorem nagrody. Od 2020 roku organizuje plebiscyt wspólnie z partnerami: Polską Izbą Książki, Biblioteką Analiz oraz Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie.
fot.Rafał Motyl