Zmiany w rozkładzie jazdy pociągów w Warszawie od września
Od 3 września zmianie ulegnie rozkład jazdy pociągów w Warszawie. Przewoźnicy, takie jak Szybka Kolej Miejska (SKM), Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa (WKD), przygotowują się do wprowadzenia tych zmian. Główną przyczyną zmian są prace modernizacyjne na dworcu Warszawa Zachodnia oraz na linii kolejowej nr 7 między Warszawą Wschodnią a Warszawą Wawer
Rozkład jazdy pociągów ulegnie zmianie od niedzieli, 3 września. Przewoźnicy, tacy jak Szybka Kolej Miejska, Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa, przygotowują się do wprowadzenia tych zmian.
Głównym powodem tych zmian są prace modernizacyjne na dworcu Warszawa Zachodnia oraz na linii kolejowej nr 7 między Warszawą Wschodnią a Warszawą Wawer.
SKM S1 i S10
Linie SKM S1 i S10 nadal będą łączyć Otwock i Pruszków, jednak trasa pociągów będzie obejmować przystanek Warszawa Centralna oraz pomijać Warszawę Olszynka Grochowska. W dni robocze, pełna trasa w obie strony będzie obsługiwana przez 19 pociągów, a w dni wolne od pracy - 18. W dniach od 4 do 12 września jedna para pociągów będzie kursować w skróconej relacji Pruszków - Warszawa Falenica.
Pozostałe połączenia zostaną podzielone na dwie osobne trasy. Na odcinku Pruszków - Warszawa Główna będą kursować pociągi linii S1 (16 do Pruszkowa i 18 do Warszawy). Na odcinku Otwock - Warszawa Wschodnia będą kursować pociągi linii S10 (19 do Otwocka i 17 do Warszawy).
SKM S2 i S20
Od 3 września nastąpi przywrócenie kursowania pociągów linii S2, które będą korzystać z podmiejskiej linii średnicowej. Jednak z powodu prac modernizacyjnych dotyczących sterowania ruchem kolejowym na linii siedleckiej, do dnia 12 września pociągi linii S2 i S20 będą kursować w skróconej relacji z Lotniska Chopina (linia S2) lub Warszawy Wschodniej (linia S20) do i ze stacji Warszawa Rembertów.
W pełnej trasie, łączącej Lotnisko Chopina i Sulejówek Miłosną przez podmiejską linię średnicową, pojedzie 18 pociągów do Lotniska Chopina i 16 do Rembertowa. Pozostałe kursy oznaczone jako linia S20 będą realizowane między stacjami Warszawa Wschodnia a Warszawa Rembertów. Dwa ostatnie pociągi wieczorne z Lotniska Chopina dojedą tylko do przystanku Warszawa Rakowiec.
Od 13 września pociągi linii S2 wrócą do normalnego kursowania na całej trasie między Sulejówkiem Miłosną a Lotniskiem Chopina przez podmiejską linię średnicową. W pełnej relacji, do Sulejówka Miłosna pojedzie 15 pociągów, a do Lotniska Chopina – 17. Pozostałe kursy, oznaczone jako linia S20, będą realizowane w skróconej relacji między Warszawą Wschodnią a Sulejówkiem Miłosną lub Warszawą Rembertów. Dwa ostatnie wieczorne połączenia S2 z Lotniska Chopina dojedą tylko do przystanku Warszawa Rakowiec.
SKM S3
Od niedzieli, 3 września, w dni robocze będą kursować 18 pociągów do stołecznego portu lotniczego oraz 19 w przeciwnym kierunku. Niektóre z tych pociągów będą nadal podróżować między Lotniskiem Chopina a Radzyminem, podczas gdy pozostałe będą obsługiwać trasy między Lotniskiem a Wieliszewem lub Legionowem Piaskami.
W dni wolne od pracy, pociągi linii S3 będą kursować na pełnej trasie między Warszawą Lotniskiem Chopina a Legionowem Piaskami, zapewniając po 18 połączeń w obu kierunkach.
SKM S4
W dni robocze na trasie linii S4, która łączy Piaseczno z Zegrzem Południowym, będzie kursować 19 par pociągów, podczas gdy w dni wolne od pracy tylko 4 pary pociągów. W weekendy pozostałe pociągi będą obsługiwać połączenia między Piasecznem a Legionowem.
Linia S40 nadal będzie działać wyłącznie w dni robocze, ale będzie kursować w skróconej relacji z przystanku Warszawa Rakowiec, gdzie pasażerowie będą mieli dostęp do tramwajów zmierzających w kierunku centrum Warszawy. W ciągu dnia będzie dostępnych 13 połączeń w obu kierunkach.
WKD i KM
Rozkłady jazdy Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej również ulegną zmianie. Pociągi WKD będą kończyć bieg na stacji Warszawa Reduta Ordona i nie będą kontynuować podróży do Dworca Zachodniego i Śródmieścia. Pasażerowie będą mieć możliwość przesiadki do autobusów WTP lub pociągów KM w Alejach Jerozolimskich, przy stacji Warszawa Aleje Jerozolimskie.
fot. SKM