mobile
REKLAMA

Finał Maratonu Pisania Listów

Faktyczny Dom Kultury przez ostatni weekend pełnił rolę Sceny Głównej Maratonu Pisania Listów organizowanego przez Amnesty International.

Adam Kutryba/ fot. Amnesty International
Finał Maratonu Pisania Listów

W sobotę i niedzielę Faktyczny Dom Kultury stał się centralnym punktem Maratonu Pisania Listów. Przez dwa dni można było zapoznać się tam z sylwetkami bohaterów Maratonu i napisać listy w ich obronie, jak również skorzystać ze specjalnych wydarzeń przewidzianych w programie.

9 grudnia odbyła się debata „Kształtowanie lęków a narracja o faktach – co media mówią nam o uchodźcach?” połączona z wręczeniem Nagrody „Pióro Nadziei” Pawłowi Cywińskiemu. Natomiast dzień później zorganizowano warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi stworzyli i zaadresowali wielką pocztówkę z Warszawy do bohaterów Maratonu. Nagrodzono również wolontariuszy Amnesty International.

Warszawiacy aktywnie włączyli się w akcję. Ostateczna liczba napisanych listów nie jest jeszcze znana, lecz Maraton odznaczał się imponującą frekwencją i popularnością. Scena Główna była często odwiedzana. Do godziny 10 w niedzielę, w samym Faktycznym Domu Kultury napisano blisko 1000 listów. W całej Polsce zaś do godziny 14 zliczono aż 189 588 listów.

Jak powstał i na czym polega Maraton?

Warszawa zajmuje bardzo ważne miejsce w historii Maratonu Pisania Listów. To właśnie aktywiści ze stolicy wpadli na pomysł Maratonu, dzięki któremu mogli realnie wpływać na polityków i wesprzeć ludzi walczących o sprawiedliwość. W 2001 roku grupa warszawiaków zorganizowała pierwszą ogólnopolską kampanię pisania listów, a już rok później Maraton stał się międzynarodowym wydarzeń, które dzisiaj łączy miliony osób na całym świecie i jest największą globalną akcją przeprowadzaną w imię obrony praw człowieka.

Maraton polega na pisaniu listów w obronie osób, które w wyniku swoich działań na rzecz ochrony praw człowieka doznają reperkusji i nie mogą liczyć na sprawiedliwe traktowanie w swoim kraju. Amnesty International identyfikuje takich ludzi, a następnie zachęca do pisania listów, mailów, SMS-ów, czy nawet tweetów, mających dotrzeć np. do biur rządów lub cel więzionych. Tym samym z jednej strony celem jest wymuszenie zmian i poprawa sytuacji pokrzywdzonych, a z drugiej niesienie im wsparcia i dawanie nadziei. Maraton to inicjatywa oddolna, angażująca wielu ludzi na całym świecie w działania na rzecz praw człowieka. W 2016 roku w akcji wzięło udział prawie 100 tysięcy Polaków.

Adam Kutryba/ fot. Amnesty International

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda