Sztuka w przestrzeni
Czy dzieła sztuki można podziwiać jedynie w muzeum? Czy prawo do jej tworzenia zarezerwowane jest jednie artystom, którzy ukończyli szkoły artystyczne? Narodowa Galeria Sztuki Zachęta i prowadząca zajęcia Olga Szczechowska przekonują, że nie.
Warsztaty zorganizowane przez Zachętę nawiązują do obecności sztuki w przestrzeni publicznej. Twórcą – każda osoba, która przechodziła w środowe popołudnie 19 sierpnia obok Prochowni Żoliborz w parku Żeromskiego.
Tymi warsztatami chciałam zwrócić uwagę na sztukę, która istnieje w przestrzeni. Może nie na te wielkie realizacje, które są zazwyczaj widziane na ulicach, placach – takie jak na przykład pomniki – powiedziała Olga Szczechowska, prowadząca warsztaty – tylko na mniejsze interwencje w przestrzeń, na które każdy może sobie pozwolić- we własnym domu, ogródku lub na podwórku.
Materią poddaną artystycznej obróbce były otaczające uczestników warsztatów gałęzie, patyki, szyszki i liście. Zebrane przed warsztatami zmieniały się w elementy sztuki wkomponowane w otaczający zabudowania Fortu Sokolnickiego park.
Środowe działania nie były pierwszymi organizowanymi w plenerze prze Zachętę. W biegłym roku odbywały się nad Wisłą.
Za tydzień zapraszamy na ostatnie warsztaty z cyklu zabawy ze sztuką. Nawiązywać będą do wystawy, którą niedawno otworzyliśmy w Zachęcie, do wystawy Ogrody, na której znajdują się prace artystów, którzy w swojej twórczości używają organicznych materiałów – powiedziała Karolina Iwańczyk, dział Edukacji, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta.
Plenerowe warsztaty zorganizowane przez Zachętę cieszą się popularnością, być może dlatego, że realizowane są poprzez zabawę. Na zajęcia zapraszany jest każdy uczestnik bez względu na wiek. Uczestnicząc w warsztatach, w parku Żeromskiego można zobaczyć jak zmienia się przestrzeń wokół nas.
Andrzej Sitko