mobile

Willa przy Modlińskiej 257 w końcu po modernizacji

Na Białołęce zakończyła się przebudowa secesyjnej willi i dwóch oficyn przy ul. Modlińskiej 257 – budynków o bogatej historii, w których będzie działać centrum lokalne prowadzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury. Wcześniej kompleks będzie wyposażany w niezbędny sprzęt oraz meble. 

IS
Willa przy Modlińskiej 257 w końcu po modernizacji

Z lekkim poślizgiem, ale w końcu zakończono remont willi przy Modlińskiej 257. Jak pisaliśmy obiekt miał zacząć tętnić życiem jeszcze w ubiegłym roku.  Jednak dopiero w tym roku miejsce zacznie służyć mieszkańcom. 

Ten dom ma niesamowitą historię. Powstał w 1913 roku, najpierw był własnością prywatną, podczas II wojny światowej Armia Krajowa miała tutaj swój magazyn, natomiast po wojnie dom ten pełnił funkcje społeczne, został przywrócony do świetności. Takich budynków na Białołęce jest bardzo mało, więc nic dziwnego, że mieszkańcy walczyli o to, żeby został remontowany. Od teraz będzie służył mieszkańcom Białołęki prawdopodobnie jako dom kultury. W Warszawie dbamy o zabytki – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, który odwiedził budynek po remoncie.

Kompleksowa przebudowa

Willa i oficyny przeszły gruntowną modernizację. Prace rozpoczęły się w 2022 r. Jak wylicza stołeczny ratusz powstała sala widowiskowa na około 50 osób, pomieszczenia na pracownie artystyczne, sale muzyczne i taneczne, a także przestrzenie biurowe i socjalne. Odtworzone zostały zdobienia elewacji, ozdoby dachowe w formie kul i waz oraz stalowe koszyki na kwiaty przy oknach. Renowacji poddano zabytkowe drewniane schody, balustrady oraz oryginalne posadzki. Odbudowano dwa piece kaflowe, część historycznej stolarki drzwiowej w tym drzwi wejściowe do budynku głównego. Okna zostały odtworzone na wzór okien historycznych. W budynkach przykrytych nową blachą wymienione zostały także wszystkie instalacje. Ponadto budynek główny jest teraz wyposażony w windę, dzięki czemu spełnia standardy dostępności.

Ważnym elementem prac była konserwacja polichromii na ścianach i sufitach. Łącznie prace konserwatorskie objęły około 300 m² powierzchni.

Teren otaczający budynki został obsadzony zielenią i ogrodzony ozdobnym płotkiem i bramą od strony ul. Modlińskiej. Płotek został otworzony na wzór pierwotnego na podstawie dokumentacji archiwalnej. Natomiast ozdobna brama została zrekonstruowana na podstawie zachowanych oryginalnych fragmentów, które zostały wkomponowane w nową bramę.

Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu prace prowadzone były pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Za przeprowadzenie inwestycji odpowiadał Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Roboty zrealizowała firma Telka Sp. z o.o. Ich koszt wyniósł ok. 10,9 mln zł. Obiektem zarządza ZGN Białołęka.  

Z historią w tle

Budynki przy ul. Modlińskiej powstały około 1913 roku i od początku wyróżniały się elegancją oraz stylem charakterystycznym dla secesji. Początkowo willa pełniła funkcję domu jednorodzinnego, lecz w późniejszych latach jej przeznaczenie zmieniało się kilkakrotnie. W okresie międzywojennym budynek stał się schronieniem dla kobiet potrzebujących pomocy – najpierw jako placówka prowadzona przez Siostry Samarytanki, później pod opieką Towarzystwa Ochrony Kobiet. W czasie II wojny światowej willa służyła jako magazyn broni dla Armii Krajowej oraz miejsce schronienia dla Żydów.

Po wojnie budynek adaptowano do funkcji opiekuńczych – najpierw jako Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a następnie Dom Pomocy Społecznej. W kolejnych dekadach mieściły się tu także biblioteka i sklep z narzędziami. W 2009 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków.

 

Źródło/ fot. UMW - Rafał Motyl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda