mobile
REKLAMA

Za nami obchody 80. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego

Wczoraj odbyły się obchody 80. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego. Na Kopcu Powstania Warszawskiego, w Parku Akcji „Burza” zebrali się najważniejsi przedstawiciele władz miasta, dzielnic oraz reprezentanci władz państwowych i służb mundurowych, by uczcić pamięć Powstania oraz jego uczestników. Obecni byli także weterani Powstania. Częścią uroczystości było również przekazanie „Ognia Pamięci”, który płonął na Kopcu Powstania od 1 sierpnia, do Grobu Nieznanego Żołnierza oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polski Walczącej.

Mikołaj Wróblewski
Za nami obchody 80. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego

Uroczystość oficjalnie rozpoczęło wykonanie hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Policji, po czym Rafał Miastowski, Burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy powitał przybyłych gości. Byli wśród nich m.in. weterani Powstania Warszawskiego: Barbara Tokarska, Janusz Maksymowicz, Stefan Maciąg oraz prof. Leszek Żukowski, który wygłosił przemówienie. Wspominał on w nim jak wyglądało zniszczone miasto oraz o istocie Kopca Powstania Warszawskiego, usypanego z gruzów zburzonej Warszawy, miejsca, w którym co roku upamiętnia się powstanie. Na wydarzeniu obecni byli również harcerze, przedstawiciele straży miejskiej, policji, władz państwowych oraz miasta. Przemówienie wygłosił także Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

-Pamięć o Powstaniu Warszawskim, pamięć o wszystkich tych wartościach, towarzyszyła kolejnym pokoleniom przez wiele, wiele lat. Napędzała nas energią, wyznaczała nam pewien kierunkowskaz, pozwalała pamiętać o wartościach i to co najważniejsze to właśnie to przesłanie żeby nigdy się nie poddawać, i że godność i wolność to są te wartości najważniejsze. Spotykamy się w miejscu niezwykłym, dlatego że Kopiec Powstania przypomina nam nie tylko samo powstanie, ale przypomina nam również tę nieprawdopodobną daninę którą poniosło nasze miasto, dlatego że zbudowany jest na gruzach Warszawy. Przypomina nam, że Warszawa została wtedy skazana na zagładę. Ale z drugiej strony, zwłaszcza po odnowieniu kiedy powstał tutaj tak wspaniały park i miejsce publiczne, to jest też miejsce nadziei, dlatego że jeżeli patrzymy stąd na Warszawę, to na pewno niejeden z nas, niejedna z nas zadawało sobie pytanie, jak to było możliwe że Warszawa się jednak odbudowała

Kolejnym punktem wydarzenia było uczczenie pamięci poległych Powstańców i pomordowanych Mieszkańców Warszawy minutą ciszy, po czym nastąpiło wręczenie medali okolicznościowych i odegranie hejnału Warszawy. Jedną z głównych części uroczystości była Ceremonia przekazania „Ognia Pamięci” do Grobu Nieznanego Żołnierza. Został on przekazany przez przedstawicieli straży miejskiej, policji, straży pożarnej, wojska oraz harcerzy. Następnie zostały złożone kwiaty pod Pomnikiem Polski Walczącej. Na zakończenie obchodów została odegrana część artystyczna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

 

fot. Mikołaj Wróblewski

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda