mobile
REKLAMA

Co słychać na budowie M2?

Tarcza TBM Anna drąży tunel ostatniego odcinka drugiej linii warszawskiego metra. Od momentu startu w sierpniu pokonała już prawie kilometr od Karolina w kierunku stacji Chrzanów. Już niedługo tą trasą wyruszy kolejna maszyna drążąca – Krystyna.

oprac. Antoni Osiak
Co słychać na budowie M2?

Tunelownica Anna dotrze do stacji C2 Chrzanów już na przełomie września i października. Gdy zaś osiągnie swój cel, tunel zacznie drążyć druga maszyna, tarcza TBM Krystyna. Działają one na trasie ostatniego, trzeciego etapu bemowskiego odcinka linii metra M2, w którego skład wejdą stacje Lazurowa, Chrzanów i Karolin oraz zaplecze techniczne całej linii STP Karolin.

Tarcze Anna i Krystyna ważą około 600 ton, z czego sama ich głowica ma 55 ton. Mierzy ona 12 metrów, a całość ma długość 97 metrów. Wykorzystują one technologię TBM (ang. Tunnel Boring Machine), wykorzystywaną przede wszystkim w twardym, skalistym podłożu. Są one w stanie zarówno drążyć tunel, jak i na bieżąco układać podtrzymujące go pierścienie. Tarcza po uruchomieniu działa 24 godziny na dobę. W ciągu jednego dnia drąży tunel długości 15-20 metrów, dokonując dwóch obrotów na minutę. Pracę tarczy TBM nadzoruje łącznie 48 pracowników – cztery brygady po 12 osób pracujących w sześciogodzinnych zmianach. Sterowanie taką maszyną odbywa się z mostka dowodzenia, gdzie zbierane są wszystkie dane i parametry związane z jej pracą.

Postęp drążenia tarcz TBM można obserwować na stronie internetowej Metra Warszawskiego (metro.waw.pl), gdzie aktualizowany jest w każdą środę.

 

fot. S. Pulcyn UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda