Logowanie Rejestracja
Nie tylko Warszawa boryka się z problemem, związanym z rozpatrywaniem wniosków, dotyczących tarczy. Miasta protestują przeciw przerzucaniu na samorządy odpowiedzialności za realizację tarczy antykryzysowej. Oczekują od rządu konkretnego wsparcia i natychmiastowych działań.
W tym roku mija dokładnie 90 lat od powstania kina Atlantic. To najstarsze działające dziś kino Warszawy. Od środy, 20 maja, w sąsiadującym z nim ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury można oglądać wystawę „Przekrój kino!”, poświęconą budynkom kin właśnie.
To świetna wiadomość dla mieszkańców Warszawy i turystów, odwiedzających stolicę: ponownie otwarto dla gości taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Specjalne procedury umożliwiają bezpieczne podziwianie panoramy miasta.
Część mazowieckich muzeów i skansenów jest już gotowa na ponowne przyjęcie turystów. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, podczas zwiedzania obowiązują określone środki ostrożności. Cały czas można także korzystać z oferty instytucji kultury online.
Słynne Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich po raz pierwszy w swej historii nie będą odbywać się na żywo. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie zostało przeniesione do Internetu. Sezon zainauguruje występ Karola Radziwonowicza - w niedzielę, 17 maja.
Budynek, w którym działało kiedyś kino Wars, a obecnie ma swoją siedzibę Teatr WARSawy, będzie mógł przejść do miejskich zasobów. Stołeczni radni wyrazili zgodę na to, by Warszawa przejęła nieruchomość, odstępując w zamian działkę w Śródmieściu.
W związku z pandemią koronawirusa, w trosce o zdrowie warszawiaków i turystów odwiedzających stolicę, Warszawa zdecydowała, że kolejna Noc Muzeów odbędzie się wiosną 2021 r. Do tego czasu stołeczne placówki kulturalne zachęcają do odwiedzin w nieco zmienionej formie.
Warszawa, wraz z innymi członkami Koalicji Miast, ponownie apeluje o konkretne wsparcie dla kultury, jej instytucji oraz twórców. W liście wystosowanym do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreśla się, że „odmrażanie” w tej dziedzinie powinno być jednym z priorytetów rządu.
Społeczna Rada Kultury, działająca przy Prezydencie m.st. Warszawy we współpracy z podobnymi organami z innych miast, wystosowała apel do rządu o pomoc państwa w związku ze spodziewanym kryzysem.
W czwartek, 14 maja, Warszawa otworzy ośrodki sportu i rekreacji, a 18 maja – żłobki i przedszkola. Trwa dezynfekcja terenów w pobliżu przedszkoli i żłobków, są realizowane zakupy środków ochrony osobistej. Miasto samo opracowało również część procedur nieuwzględnionych w wytycznych rządu.
Ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa słynne koncerty chopinowskie w Łazienkach Królewskich nie odbędą się przy pomniku kompozytora. Począwszy od 17 maja najznakomitsi polscy pianiści występować będą w Internecie.
Od 11 maja warszawskie biblioteki będą stopniowo otwierane, z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur dla zapewnienia bezpieczeństwa czytelników i pracowników instytucji.
Trwa 10. edycja miejskiego konkursu S3KTOR, w którym mieszkańcy mogą internetowo wybrać najlepsze projekty organizacji pozarządowych zrealizowane w 2019 roku. Do 15 czerwca na głosy czekają kampanie społeczne, projekty artystyczne, wydarzenia kulturalne i sportowe.
Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej to konkurs na najlepsze projekty i programy edukacji kulturalnej. Jego organizatorem i fundatorem jest m.st. Warszawa, a głównym celem - wyróżnienie najlepszych warszawskich animatorów, edukatorów oraz nauczycieli i realizowanych przez nich projektów z zakresu edukacji kulturalnej.