mobile
REKLAMA

Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska

Wystawa ,,Na miejscu i na wynos’’ opowiada o historii Warszawy z perspektywy kuchni. Pokazuje jak życie stolicy - społeczne, obyczajowe, polityczne i estetyczne - zmieniało się na przestrzeni wieków. Kiedy w Muzeum Warszawy pierwszy raz pojawił się pomysł na realizację takiego tematu? Skąd czerpano inspirację?

Karolina Najda
Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska

Wystawa ,,Na miejscu i na wynos’’ uświadamia odbiorcom to, jak mieszkańcy Warszawy  żywili się przez ostatnie kilka stuleci. Problematyka gastronomiczna jest tutaj pokazana z dwóch oryginalnych i skrajnych punktów widzenia. Umożliwia spojrzenie na historię stolicy przez pryzmat doznań zmysłowych, a także nadaje jedzeniu charakter antropologiczny. Dlaczego wybrano akurat taki temat?

- O realizacji takiego tematu, w Muzeum Warszawy, myślano już od kilku lat. Jedzenie jest bardzo ważnym elementem tożsamości społecznej. Uznałyśmy, że można w ciekawy sposób opowiedzieć historię miasta, skupiając się właśnie na nim - powiedziała w rozmowie z nami jedna z kuratorek wystawy, Zuzanna Różańska-Tuta. 

Żywienie w mieście od wieków opierało się na dwóch filarach: kuchni domowej i gastronomii miejskiej. To właśnie wokół tych zjawisk rozwija się narracja wystawy. Każdemu z zagadnień zostały poświęcone trzy sale, w których, za pomocą zabytków archeologicznych, obiektów kultury materialnej, fotografii, dzieł sztuki dawnej i współczesnej oraz specjalnie na tę okazję przygotowanych ilustracji Marty Tomiak, ukazane zostały wybrane zagadnienia dotyczące jedzenia w domu i poza nim. 

Kuratorki wystawy - Zuzanna Różańska-Tuta oraz Lena Wicherkiewicz - pokazały gastronomiczną historię miasta z dwóch odmiennych perspektyw. Jakich? 

- Jestem archeolożką i interesują mnie dawne zagadnienia społeczne, które są związane z późnym średniowieczem i wczesną nowożytnością. Podczas pracy nad wystawą starałam się zwrócić uwagę na tendencje w żywieniu związane z rozwojem wiedzy, higieną,a także będące następstwem procesów społecznych. Pokazujemy na niej, jak przemiany wpływały na sposoby przygotowania potraw i spożywanie posiłków, jak jedzenie kształtowało poczucie odpowiedzialności społecznej, a także to, jak stało się przyczynkiem do wspólnego spędzania czasu wolnego - mówiła Zuzanna Różańska-Tuta.

- Ja natomiast jestem historyczką sztuki. Zajmuje się sztuką współczesną, ale tutaj, w Muzeum - częścią zabytków kultury materialnej. Są to między innymi różne opakowania, które można obejrzeć na wystawie. Pokazujemy na niej różnorodne obiekty: z jednej strony najstarsze zachowane w naszych zbiorach naczynia, z drugiej – fotografie tanich kuchni z 1915 roku czy wykonany w ubiegłym roku fotoreportaż Anny Bedyńskiej z plaż nad Wisłą, przedstawiający wspólne piknikowanie i grillowanie - stwierdziła Lena Wicherkiewicz. 

Wystawa ,,Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska’’ będzie dostępna od 17 października 2024 do 17 kwietnia 2025 roku w Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta 32. W czwartki wstęp jest bezpłatny. 

fot. Karolina Najda 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda