mobile
REKLAMA

,,Oryginalność jest to sumienność w obliczu źródeł’’ - gala wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida

Gala wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida to coroczna uroczystość, której ideą jest honorowanie wybitnych ludzi kultury z terenu Mazowsza. Zostają do niej nominowani artyści, którzy odznaczają się szczególną działalnością w jednej z czterech dziedzin: literatury, muzyki, teatru oraz sztuk plastycznych. Dodatkowo, kapituła przyznaje nagrodę w kategorii ,,Dzieło Życia’’ za całokształt twórczości artystycznej. Kogo wyróżniono w tym roku?

Karolina Najda
,,Oryginalność jest to sumienność w obliczu źródeł’’ - gala wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona w 2001 roku przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Jest corocznie przyznawana artystom tworzącym na Mazowszu w czterech kategoriach: literatury, muzyki, sztuk plastycznych i teatru. Nagradzane są wybitne dzieła powstałe w roku poprzedzającym. Od 2005 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznaje również nagrodę specjalną ,,Dzieło Życia’’ za całokształt twórczości. Wyboru nominowanych i lauretów dokonują Kapituły, które powołuje przewodniczący Sejmiku, w porozumieniu z marszałkiem województwa mazowieckiego. Kapituły wyłaniają po trzech nominowanych, a następnie spośród nich po jednym laureacie z każdej dziedziny sztuki. Wręczenie nagród odbywa się podczas uroczystej gali, organizowanej z okazji rocznicy urodzin Patrona Nagrody. Kogo nagrodziły Kapituły?

Literatura

Literatura jest kategorią najbardziej norwidowską. W tym roku nominacje otrzymali: 

  • Robert Papieski za książkę ,,Oblicza Iwaszkiewicza’’
  • Tomasz Tyczyński za zbiór opowiadań ,,Nieuzasadnione poczucie szczęścia’’
  • Marek Wawrzkiewicz za tom wspomnień i esejów ,,Nie minęło’’

Laureatem dwudziestej trzeciej edycji Nagrody został Tomasz Tyczyński - badacz literatury, krytyk, dziennikarz i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza. Przewodniczący Kapituły Literackiej, Krzysztof Mrowcewicz, opisał jego debiutanckie dzieło następująco: - To są opowiadania z powszedniości, trochę proustowskie w próbie przezwyciężenia przemijającego czasu, skłaniające do tego, żeby się zatrzymać na jakimś obrazie, jakimś szczególe. A jak swoją wygraną skomentował sam autor? 

- To jest cienka i cicha książeczka. Człowiek, który debiutuje w tak późnym wieku może i dobrze rokuje, ale już na krótkie dystanse - skomentował podczas gali Tomasz Tyczyński.

Autor ,,Nieuzasadnionego poczucia szczęścia’’ zapytany w rozmowie z nami o swoje inspiracje do napisania tomu odpowiedział: 

- Ja tak naprawdę całe życie spędziłem, obcując z literaturą, więc tych inspiracji było wiele. Ta książka jest moim debiutem - bardzo późnym debiutem. Im starszy człowiek jest, tym ciężej jest zdobyć się na postawienie takiego kroku, ale jestem bardzo wdzięczny osobom, które zachęcały mnie do tego, żeby pisać dalej, bo uwierzyły w to, że mam talent. Pomysł na tematykę tego zbioru był we mnie od jakiegoś czasu, więc napisałem go z czystej konieczności. Myślę, że napiszę jeszcze jedną ksiązkę, zanim rozum odmówi mi posłuszeństwa.

Muzyka

Do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii muzycznej zostali nominowani:

  • Beata Bolesławska Lewandowska za kluczową rolę w doprowadzeniu do przekazania przez rodzinę Andrzeja Panufnika jego archiwum Gabinetowi Zbiorów Muzycznych Biblioteki UW w tym usystematyzowaniu, skatalogowaniu i opracowaniu cennego zbioru 
  • Maciej Grzybowski za koncepcję i realizację 8. Festiwalu ,,TRZY-CZTE-RY. Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje.’’
  • Tomasz Ritter za płytę Lessel, Haydn, Voříšek, Beethoven, Chopin ( NIFCCD 146) oraz za wykonanie III Koncertu fortepianowego c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena z Orkiestrą pod dyr. V. Luksa w Filharmonii Narodowej na koncercie inauguracyjnym II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

Laureatem w tej dziedzinie został Maciej Grzybowski - pianista, kameralista i animator życia muzycznego oraz dyrektor artystyczny wspomnianego festiwalu. Laureat, dziękując za wyróżnienie powiedział: - Przyjmując laur, zdradzasz rozmiar swojej głowy. Dziękuję, że kapituła nie uznała mojej głowy za zbyt małą.  

Sztuki plastyczne 

W dziedzinie sztuk plastycznych nominacje otrzymali:

  • Marek Wojciech Druszcz za wystawę fotograficzną ,,Obiektywnie’’ w Konstancińskim Domu Kultury ,,Hugonówka’’
  • Agata Skwarczyńska za projekt ,,Lekcja anatomii - rekonfiguracja’’ w sali teatralnej Cricoteki w Krakowie 
  • Teresa Starzec za wystawę ,,Oczka się gubią, ale do oczek zawsze można wrócić’’ w Galerii Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. 

Nagrodę główną otrzymał Marek Wojciech Druszcz - fotoreporter i fotograf. Poproszony o komentarz do swojej wygranej odpowiedział: Opowiadanie o fotografii to bardzo zły pomysł, fotografię trzeba oglądać.

Teatr 

W kategorii tearalnej nominację otrzymali:

  • Piotr Cieplak za reżyserię spektaklu ,,Czekając na Godota’’ Samuela Becketta na Scenie Teatru Studio w Warszawie 
  • Marcin Hycnar za kreację aktorską w monodramie ,,Pogo’’ Jakuba Sieczki w adaptacji i reżyserii Kingi Dębskiej w Teatrze Polonia w Warszawie 
  • Maksymilian Rogacki za reżyserię spektaklu ,,Przygody Koziołka Matołka’’ w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie 

Wyróżniony Nagrodą Norwida został Piotr Cieplak - reżyser teatralny, telewizyjny i radiowy. Tomasz Miłkowski, przewodniczący Kapituły Teatralnej, określił go jako poetę teatru, a jego dzieło skomentował słowami: - Właściciele praw autorskich do książki nie życzyli sobie wprowadzania żadnych ingerencji w tekst oryginalny, dzięki czemu, oglądając spektakl, można było bardzo głęboko w niego wejść

,,Dzieło życia’’

Laureatem kategorii ,,Dzieło Życia’’ został Maestro Wiesław Ochman - wybitny śpiewak operowy, tenor liryczny, od dziesięcioleci występujący na scenach operowych Polski, Europy i obu Ameryk. Przez całą karierę wokalną zaśpiewał w około 1800 spektaklach operowych, występował na 4 kontynentach w ponad 30 państwach, w teatrach operowych i muzycznych, salach koncertowych, filharmoniach i ośrodkach festiwalowych. Ma w swoim dorobku ponad 60 nagrań płytowych, w tym 9 płyt solowych. 

Po zakończeniu gali odbył się koncert - niespodzianka Alicji Majewskiej oraz Włodzimierza Korcza. 

Laureaci Nagrody otrzymali okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 35 tysięcy złotych, a laureat Nagrody ,,Dzieło życia’’ 50 tysięcy złotych. Nominowani do Nagrody otrzymali imienny medal okolicznościowy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 13 tysięcy złotych.

fot. Karolina Najda 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda